ΤΟ e mail μας : billdedidis@gmail.com ΤO blog μας EΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ

ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥ BLOGGER- WHO IS WHO

Η φωτογραφία μου
Τhessaloniki, Thessaloniki, Greece
Τίποτα στη ζωή , δεν σου χαρίζεται. Το κάθε τι , κατακτιέται με πολύ κόπο και αγώνα .
ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ
ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ
ΝΟΜΟΣ 2121/1993
To ιστολόγιο ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ αναδημοσιεύει τακτικά, στα πλαίσια της συνεργασίας του με άλλα ιστολόγια, αλλά και στα πλαίσια της προσπάθειάς του για την ανάδειξη του νέου μέσου, που ονομάζεται "κυβερνοχώρος" άρθρα και απόψεις άλλων bloggers. Στην περίπτωση αυτή παρατίθεται πάντοτε η πηγή και συνεπώς, το παρόν ιστολόγιο, αποποιείται κάθε νομικής ευθύνης για την ακρίβεια των γραφομένων σε άλλα ιστολόγια ή ιστοσελίδες.
Σε κάθε περίπτωση, που από αβλεψία και εκ παραδρομής, θίγεται κάποιος πολίτης ή παραβιάζονται νόμοι για τα πνευματικά δικαιώματα ή τα προσωπικά δεδομένα, δηλώνουμε ότι ούτε από πρόθεση, ούτε από δόλο μπορούν να συμβούν τα ανωτέρω και παρακαλούμε το θιγόμενο πρόσωπο, να επικοινωνεί μαζί μας στο e-mail :billdedidis@gmail.com

Γιάννης   Δραγούμης

Τα θαύματα του Μέσι α !Ο κορυφαίος παίκτης στον κόσμο, Λιονέλ Μέσι είναι πλέον 3ος σκόρερ όλων των εποχών για τη Μπάρτσα στη La Liga. Το Sport24.gr παρουσιάζει την παραμυθένια πορεία του μέχρι τα 109 γκολ και την επικράτησή του επί του... Σαμουέλ Ετό (videos)!

Το επιβλητικό πέρασμα από το Αλικάντε το βράδυ του Σαββάτου (3-0 την Έρκουλες) δεν ήταν ιστορική μόνο για τη Μπαρτσελόνα, η οποία ισοφάρισε το ρεκόρ των 15 συνεχόμενων νικών στο πρωτάθλημα που κατείχε η Ρεάλ Μαδρίτης από τη σεζόν 1960-61, αλλά και για τον Λιονέλ Μέσι.

Ο 23χρονος Αργεντινός σταρ πέτυχε δύο γκολ στο 87' και στο 89' στο "Ρίκο Πέρεθ" και έφτασε τα 21 στη φετινή Λα Λίγκα, ενώ με τα 109 που έχει τώρα συνολικά μπορεί να υπερηφανεύεται ότι κατέχει μία θέση στο πόντιουμ των πρώτων σκόρερ όλων των εποχών για τους "μπλαουγκράνα".
Μετά από τον αρχισκόρερ Θέσαρ (195) και τον Κουμπάλα (131), ο θαυματοποιός της Μπαρτσελόνα είναι πλέον τρίτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας του στο πρωτάθλημα καθώς ξεπέρασε και τον κάτοχο δύο Τσάμπιονς Λιγκ με τους Καταλανούς, Σαμουέλ Ετό, ενώ έπιασε και τον Εσκολά στην τέταρτη θέση των σκόρερ για όλες τις διοργανώσεις (164 γκολ), υστερώντας μόνο απέναντι στους Θέσαρ, Κουμπάλα και Σαμιτιέρ.

Μπορεί μάλιστα ο Ετό να χρειάστηκε λιγότερα παιχνίδια (144) έναντι του Μέσι (162) για να εκτοξευτεί σε αυτή την τιμητική θέση στον πίνακα των σκόρερς, όμως ο κορυφαίος παίκτης στον κόσμο την τελευταία διετία έχει το "πάνω χέρι" όσον αφορά στα λεπτά συμμετοχής...

Και αυτό γιατί ο Καμερουνέζος πέτυχε 108 τέρματα αγωνιζόμενος 12.067 λεπτά, σκόραρε δηλαδή ένα γκολ κάθε 111,7 λεπτά, ενώ ο άσος της "μπιανκοσελέστε" τιμώρησε 109 φορές τις αντίπαλες άμυνες έχοντας παίξει συνολικά 11.965 λεπτά, πετυχαίνοντας κατά μέσο όρο 1 γκολ κάθε 109,7 λεπτά. Λεπτομέρειες θα πείτε, όμως ακόμα και στις λεπτομέρειες η πλάστιγγα γέρνει υπέρ του Λιονέλ Μέσι και αυτό μόνο τυχαίο δεν είναι, δεν συμφωνείτε;

Ένα ακόμα εντυπωσιακό στοιχείο που αφορά τον αποκαλούμενο και... Μεσιντόνα (από το γκολ του κόντρα στη Χετάφε πριν μερικά χρόνια στο Copa del Rey όπου "αντέγραψε" το περίφημο γκολ του Μαραντόνα κόντρα στην Αγγλία στο Μουντιάλ του 1986), είναι ότι από τα 401 τέρματα που έχει πετύχει η Μπαρτσελόνα στα 2,5 χρόνια του Γουαρδιόλα στον πάγκο της, εκείνος έχει πετύχει τα 122, με τον αμέσως επόμενο σκόρερ να είναι ο Πέδρο με μόλις 42.

Φυσικά, κοιτώντας κανείς τους αριθμούς του διαπιστώνει ότι η εκτόξευσή του στην κορυφή ξεκίνησε από το καλοκαίρι του 2008 οπότε και ο Γουαρδιόλα πήρε τη σκυτάλη στην τεχνική ηγεσία από τον Φρανκ Ράικαρντ.

Στα τέσσερα πρώτα χρόνια του στο "Καμπ Νόου" με τον Ολλανδό τεχνικό στο τιμόνι, ο Μέσι βρήκε 31 φορές το δρόμο προς τα δίχτυα σε ματς πρωταθλήματος, ενώ τα τελευταία 2,5 χρόνια πυροβολεί κατά ριπάς, έχοντας μέχρι στιγμής 78 γκολ!